Louvre Ventilator and Flyscreen 229 x 229mm White
SKU: JEWV849F
Louvre Ventilator and Flyscreen 229 x 229mm (W x H) White made from PVC, is used to cover the inner opening on the cavity sleeve. Internal grilles should be positioned over the internal opening of the cavity sleeve, and fixed to the wall using screws as well as wall plugs.
Features & benefits
- Protects building by preventing leakage
- Highest air tight ensures optimum appliance efficiency
- Designed specifically to optimise air flow efficiently
IDJEWV849F
Electrics & Plumbing > Ventilation > Ventilation Accessories > Louvre Ventilator and Flyscreen 229 x 229mm White
https://www.jewson.co.uk/p/louvre-ventilator-and-flyscreen-9-x-9-white-JEWV849F
Louvre Ventilator and Flyscreen 229 x 229mm (W x H) White made from PVC, is used to cover the inner opening on the cavity sleeve. Internal grilles should be positioned over the internal opening of the cavity sleeve, and fixed to the wall using screws as well as wall plugs.
Features & benefits
- Protects building by preventing leakage
- Highest air tight ensures optimum appliance efficiency
- Designed specifically to optimise air flow efficiently
Specifications
| Product Name | Louvre Ventilator and Flyscreen 229 x 229mm White |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Ventilators |
| Manufacturer Name | Flambeau |
| Manufacturer Part Number | JEWV849F |
| EAN | 5012053684941 |
| Materials | Polyvinyl chloride |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 229 mm |
| Product Height | 229 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |