AI Masterblock Solid Dense 7.3N 440 x 214 x 100mm
The Masterdenz offered by Aggregate Industries Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. It is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
- Suitable for use above and below dpc, both internally and externaly
- Masterdenz are also available for beam and block flooring
The Masterdenz offered by Aggregate Industries Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. It is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
- Suitable for use above and below dpc, both internally and externaly
- Masterdenz are also available for beam and block flooring
| Product Name | AI Masterblock Solid Dense 7.3N 440 x 214 x 100mm |
| Brand | Aggregate Industries |
| Product Type | Solid Dense Blocks |
| Manufacturer Name | Aggregate Industries |
| Manufacturer Part Number | 1757 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 100mm |
| Application | Interior/External |
| BS EN Fire rating/performance classifications | A1 |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 18.8 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.08 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |