BREEDON SOUTHERN 1400 Medium Dense Block 7.3N 440 x 215 x 100mm
SKU: BRLAG080
The 7.3N Medium Dense Concrete Block is lighter than the standard dense block, whilst still offering the same strength and durability. These medium dense blocks are quicker and safer to lay, saving you time and effort.
Features & benefits
- Mid-weight block, and easier to handle than a solid dense block
- Still provides an excellent base for fixings
- Also provides a better thermal performance than a standard dense block
- Locally sourced
- For use internally and externally, and in separating and partition walls
IDBRLAG080
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > BREEDON SOUTHERN 1400 Medium Dense Block 7.3N 440 x 215 x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/breedon-southern-1400-block-7-3n-440-x-215-x-100mm-BRLAG080
The 7.3N Medium Dense Concrete Block is lighter than the standard dense block, whilst still offering the same strength and durability. These medium dense blocks are quicker and safer to lay, saving you time and effort.
Features & benefits
- Mid-weight block, and easier to handle than a solid dense block
- Still provides an excellent base for fixings
- Also provides a better thermal performance than a standard dense block
- Locally sourced
- For use internally and externally, and in separating and partition walls
Specifications
| Product Name | BREEDON SOUTHERN 1400 Medium Dense Block 7.3N 440 x 215 x 100mm |
| Brand | Breedon |
| Product Type | Medium Dense Blocks |
| Manufacturer Name | Breedon |
| Manufacturer Part Number | 1200001132 |
| Materials | Concrete |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 100mm |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 19 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.33 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 1400 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |