Piranha Bolt Down Composite Fence Kit with Horizontal Trellis 1800mm Brown Cedar
These bolt down kits can be bolted onto any flat surface including concrete, paving and decking and are available with or without a trellis option. If you are looking for a traditional wood timber feel, without the hassle and maintenance of natural timber, look no further than Brown Cedar. Providing the aesthetics of a classic, brown wooden fence with all of the low maintenance benefits of composite fencing, Brown Cedar provides a traditional feel and adds warmth to any garden.
- Low Maintance
- Bolt Down Fixing
- 25 year warranty
These bolt down kits can be bolted onto any flat surface including concrete, paving and decking and are available with or without a trellis option. If you are looking for a traditional wood timber feel, without the hassle and maintenance of natural timber, look no further than Brown Cedar. Providing the aesthetics of a classic, brown wooden fence with all of the low maintenance benefits of composite fencing, Brown Cedar provides a traditional feel and adds warmth to any garden.
- Low Maintance
- Bolt Down Fixing
- 25 year warranty
| Product Name | Piranha Bolt Down Composite Fence Kit with Horizontal Trellis 1800mm Brown Cedar |
| Brand | Piranha |
| Product Type | Composite Fencing Kits |
| Manufacturer Name | Talasey Ltd |
| Manufacturer Part Number | PIRFENTREBDHORBCDKIT |
| EAN | 5060582655444 |
| Warranty Period | 25 years |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Brown Cedar |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 630 mm |
| Product Weight | 60 kg |
| Product Height | 1000 mm |
| Product Length | 1800 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |