Defender Extension Lead Cable 10m x 2.50mm Yellow
SKU: ELBW5123
The Defender Extension Lead Cable Yellow that measures 10m x 2.50mm (L x T) is made from plastic material which makes it long lasting. It is an arctic grade cable, which is designed for use in harsh environments with low temperature and also used as an alternative to extension reels. The Cable temperature ranges from -30 to 70 Degrees. It has 13 amp and works to 230 voltage. It is provided with a fitted plug and socket. The product conforms to cable standard BS EN 50525-2-11 and is VDE approved for complete safety. BPT is a leading manufacturer of work wear and site equipment. The Company is renowned for developing successful trade brands including Scruffs (work wear), Defender (site power and lighting), and Van Vault (secure storage).
Features & benefits
- Plastic makes it durable
- Conforms to BS EN 60309
- Corrosion resistant
IDELBW5123
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > Defender Extension Lead Cable 10m x 2.50mm Yellow
https://www.jewson.co.uk/p/defender-extension-lead-cable-10m-x-2-50mm-yellow-ELBW5123
The Defender Extension Lead Cable Yellow that measures 10m x 2.50mm (L x T) is made from plastic material which makes it long lasting. It is an arctic grade cable, which is designed for use in harsh environments with low temperature and also used as an alternative to extension reels. The Cable temperature ranges from -30 to 70 Degrees. It has 13 amp and works to 230 voltage. It is provided with a fitted plug and socket. The product conforms to cable standard BS EN 50525-2-11 and is VDE approved for complete safety. BPT is a leading manufacturer of work wear and site equipment. The Company is renowned for developing successful trade brands including Scruffs (work wear), Defender (site power and lighting), and Van Vault (secure storage).
Features & benefits
- Plastic makes it durable
- Conforms to BS EN 60309
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Defender Extension Lead Cable 10m x 2.50mm Yellow |
| Brand | Defender |
| Product Type | Extension Leads |
| Manufacturer Part Number | E85123 |
| EAN | 5055056907624 |
| Materials | Plastic |
| Colour | Yellow |
| Pack Quantity | 1 |
| Voltage | 110 V |
| Product Length | 10 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |