Grange Round Top Palisade Post
SKU: LSRTPPST
The Round Top Palisade Post is ideally used with the Round Top Palisade Panel to give the look of a seamless fence run.
Features & benefits
- You can use this pale green timber fence post to replace, repair or create your own run of fencing
- Ideal for providing structural support to fence panels
- Specifically designed to suit the Round Top Palisade fence & gate
- Made using responsibly sourced, FSC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
IDLSRTPPST
Landscaping > Garden Fencing > Fence Posts & Caps > Grange Round Top Palisade Post
https://www.jewson.co.uk/p/grange-round-top-palisade-post-LSRTPPST
The Round Top Palisade Post is ideally used with the Round Top Palisade Panel to give the look of a seamless fence run.
Features & benefits
- You can use this pale green timber fence post to replace, repair or create your own run of fencing
- Ideal for providing structural support to fence panels
- Specifically designed to suit the Round Top Palisade fence & gate
- Made using responsibly sourced, FSC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
Specifications
| Product Name | Grange Round Top Palisade Post |
| EAN | 5019063270355 |
| Compliance Approvals | FSC |
| Warranty Period | 20 years |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 48 |
| Country Of Origin | Poland |
| Product Width | 70 mm |
| Product Weight | 6.084 kg |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 1500 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |