GRS Hollow Dense Block 7.3N 440 x 215 x 215mm
SKU: BLGRS004
The GRS 7.3N Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. Measuring 440 x 215 x 215mm, it is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
Features & benefits
- Manufactured from concrete, making them robust and durable
- Provides a secure base for fixings
- Frost and moisture resistant
- Locally sourced
- For use internally and externally both above and below DPC
IDBLGRS004
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > GRS Hollow Dense Block 7.3N 440 x 215 x 215mm
https://www.jewson.co.uk/p/grs-hollow-dense-block-7-3n-440-x-215-x-215mm-BLGRS004
The GRS 7.3N Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. Measuring 440 x 215 x 215mm, it is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
Features & benefits
- Manufactured from concrete, making them robust and durable
- Provides a secure base for fixings
- Frost and moisture resistant
- Locally sourced
- For use internally and externally both above and below DPC
Specifications
| Product Name | GRS Hollow Dense Block 7.3N 440 x 215 x 215mm |
| Brand | Grs Building Products Ltd |
| Product Type | Dense Hollow Blocks |
| Manufacturer Name | GRS Building Products Ltd |
| Materials | Concrete |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 215mm |
| Colour Family | Greys |
| Colour | GREY |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 27 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 0.68 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 19.5 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |