FSC Standard Redwood PSE 32 x 50mm (act size 27 x 70)
SKU: FSP32075
Plain Square Edge Board 1800 x 75 x 32mm (L x W x T), is manufactured from whitewood with a smooth finish is specially designed for sub floor application. The square edged floor tile is placed one tile over another leaving the tiles sung on the floor.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Resistant to swelling and shrinking
IDFSP32075
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > FSC Standard Redwood PSE 32 x 50mm (act size 27 x 70)
https://www.jewson.co.uk/p/international-timber-plain-square-edge-board-1800-x-75-x-32mm-FSP32075
Plain Square Edge Board 1800 x 75 x 32mm (L x W x T), is manufactured from whitewood with a smooth finish is specially designed for sub floor application. The square edged floor tile is placed one tile over another leaving the tiles sung on the floor.
Features & benefits
- Recyclable making it environmentally friendly
- Resistant to swelling and shrinking
Specifications
| Product Name | FSC Standard Redwood PSE 32 x 50mm (act size 27 x 70) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE Standard Redwood Timber |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Materials | Redwood |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 75 mm |
| Product Length | 800 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Species | Picea abies |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will be calculated at checkout |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |