Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
Lignacite Lignacrete Solid Dense Block 7.3N 440 x 215 x 140mm
SKU: BLLGN029
Lignacite Lignacrete Solid Dense Block 7.3N 440 x 215 x 140mm can be used to construct walls above and below ground. At 7.3N/mm2, they can cater for a wide range of loading conditions. They offer high levels of sound insulation and fire resistance. They are extremely robust and durable and provide a strong background to receive finishes and fixings.
Features & benefits
- Manufactured using dense aggregates, making Lignacrete blocks robust and durable with good load-bearing strength
- For use internally and externally above and below ground
- Frost resistant, high levels of fire resistance and sound insulation
- A strong background to receive finishes and fixings
IDBLLGN029
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > Lignacite Lignacrete Solid Dense Block 7.3N 440 x 215 x 140mm
https://www.jewson.co.uk/p/lignacite-lignacrete-solid-dense-block-7-3n-440-x-215-x-140mm-BLLGN029
Lignacite Lignacrete Solid Dense Block 7.3N 440 x 215 x 140mm can be used to construct walls above and below ground. At 7.3N/mm2, they can cater for a wide range of loading conditions. They offer high levels of sound insulation and fire resistance. They are extremely robust and durable and provide a strong background to receive finishes and fixings.
Features & benefits
- Manufactured using dense aggregates, making Lignacrete blocks robust and durable with good load-bearing strength
- For use internally and externally above and below ground
- Frost resistant, high levels of fire resistance and sound insulation
- A strong background to receive finishes and fixings
Specifications
| Product Name | Lignacite Lignacrete Solid Dense Block 7.3N 440 x 215 x 140mm |
| Brand | Lignacite |
| Product Type | Solid Dense Blocks |
| Manufacturer Name | Lignacite Limited |
| Manufacturer Part Number | D1407 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 140mm |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| Product Width | 140 mm |
| Product Weight | 26.5 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.33 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 2000 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |