Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
Lignacite Lignacrete Solid Dense Hollow Block 7.3N 440 x 215 x 215mm
SKU: BLLGN035
Lignacite Lignacrete Solid Dense Hollow Block 7.3N 440 x 215 x 215mm can be used to construct walls above and below ground. They are recommended for reinforced walls by filling the cores with steel reinforcement and concrete infill. They provide good levels of sound insulation and fire resistance. They are extremely robust and durable and provide a strong background to receive finishes and fixings.
Features & benefits
- Manufactured using dense aggregates, making Lignacrete blocks robust and durable. Hollow blocks can be reinforced.
- For use internally and externally above and below ground
- Frost resistant, good levels of fire resistance and sound insulation
IDBLLGN035
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > Lignacite Lignacrete Solid Dense Hollow Block 7.3N 440 x 215 x 215mm
https://www.jewson.co.uk/p/lignacite-lignacrete-solid-dense-hollow-block-7-3n-440-x-215-x-215mm-BLLGN035
Lignacite Lignacrete Solid Dense Hollow Block 7.3N 440 x 215 x 215mm can be used to construct walls above and below ground. They are recommended for reinforced walls by filling the cores with steel reinforcement and concrete infill. They provide good levels of sound insulation and fire resistance. They are extremely robust and durable and provide a strong background to receive finishes and fixings.
Features & benefits
- Manufactured using dense aggregates, making Lignacrete blocks robust and durable. Hollow blocks can be reinforced.
- For use internally and externally above and below ground
- Frost resistant, good levels of fire resistance and sound insulation
Specifications
| Product Name | Lignacite Lignacrete Solid Dense Hollow Block 7.3N 440 x 215 x 215mm |
| Brand | Lignacite |
| Product Type | Dense Hollow Blocks |
| Manufacturer Name | Lignacite Limited |
| Manufacturer Part Number | DH2157 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 215mm |
| Colour Family | Greys |
| Colour | GREY |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 27.5 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.03 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 2000 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |