PEFC Premium Redwood PSE 13 x 38mm (act size 8 x 33mm)
SKU: PPP13038
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine) "Unsorted" Boards. This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Machined from high quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
IDPPP13038
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > Internal Door Linings & Casings > PEFC Premium Redwood PSE 13 x 38mm (act size 8 x 33mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-premium-redwood-pse-13-x-38mm-act-size-8-x-33mm-PPP13038
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine) "Unsorted" Boards. This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Machined from high quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Premium Redwood PSE 13 x 38mm (act size 8 x 33mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE Premium Redwood Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PPP13038 |
| Materials | European Redwood |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 33 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Available Lengths | typically from 3.6m to 5.4m |
| Species | European Redwood (Pinus sylvestris) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |