Thomas Armstrong Dense Hollow Block 7.3n 440 x 215 x 215mm
SKU: BLTAR031
Thomas Armstrong Dense Hollow Blocks have a good texture, ideal for retaing walls or agricultural buildings.
Features & benefits
- Higher density block, ideal for applications where, resilience, toughness and improved acoustic insulation are key requirements
- Provides a means to form a reinforced retaining wall
- ISO 9001 and ISO 14001 certified
- Up to 80% recycled content, fully recyclable
- Locally sourced raw materials
- Suitable for use above and below dpc, internal leaves and rendered/cladded external leaves or cavity walls and internal partition walls
IDBLTAR031
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > Thomas Armstrong Dense Hollow Block 7.3n 440 x 215 x 215mm
https://www.jewson.co.uk/p/thomas-armstrong-dense-hollow-block-7-3n-440-x-215-x-215mm-BLTAR031
Thomas Armstrong Dense Hollow Blocks have a good texture, ideal for retaing walls or agricultural buildings.
Features & benefits
- Higher density block, ideal for applications where, resilience, toughness and improved acoustic insulation are key requirements
- Provides a means to form a reinforced retaining wall
- ISO 9001 and ISO 14001 certified
- Up to 80% recycled content, fully recyclable
- Locally sourced raw materials
- Suitable for use above and below dpc, internal leaves and rendered/cladded external leaves or cavity walls and internal partition walls
Specifications
| Product Name | Thomas Armstrong Dense Hollow Block 7.3n 440 x 215 x 215mm |
| Brand | Thomas Armstrong |
| Product Type | Dense Hollow Blocks |
| Manufacturer Name | Thomas Armstrong Ltd |
| Manufacturer Part Number | 63221 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 215mm |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Class 1 |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 30 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.17 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 1850-2100Kg/m3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |