VELUX Pro+ EDW SK06 Profiled Flashing Set + BDX 2000 114 x 118cm
SKU: VXSI1418
The VELUX Pro+ flashing set is designed to ensure a perfect installation with extra insulation.
The VELUX Pro+ flashing set comes with an easy-to-fit underfelt collar that includes an integrated drainage gutter. The underfelt collar creates a tight seal between the roof window, battens and the roofing underfelt. The drainage gutter gives you extra security by draining away any water that gets through to the roofing underfelt safely and effectively from the top of the roof window.
The VELUX Pro+ flashing set also includes an insulation frame that insulates the gap between the roof window and the roof construction. This reduces heat loss and eliminates cold bridges.
Whatever your VELUX window size or type, the flashing set fits perfectly and provides a durable and weathertight seal that can stand the test of time.
Features & benefits
- No exterior maintenance is needed – once installed, VELUX flashing sets are maintenance-free.
- For profiled roofing material up to 120mm
- Suitable for interlocking slate, thatch and profiled sheeting
- Roof pitches from 15-90 deg
IDVXSI1418
Doors & Joinery > Roof Windows & Skylights > Velux Windows > VELUX Pro+ EDW SK06 Profiled Flashing Set + BDX 2000 114 x 118cm
https://www.jewson.co.uk/p/velux-single-tile-flashing-118-x-114cm-VXSI1418
The VELUX Pro+ flashing set is designed to ensure a perfect installation with extra insulation.
The VELUX Pro+ flashing set comes with an easy-to-fit underfelt collar that includes an integrated drainage gutter. The underfelt collar creates a tight seal between the roof window, battens and the roofing underfelt. The drainage gutter gives you extra security by draining away any water that gets through to the roofing underfelt safely and effectively from the top of the roof window.
The VELUX Pro+ flashing set also includes an insulation frame that insulates the gap between the roof window and the roof construction. This reduces heat loss and eliminates cold bridges.
Whatever your VELUX window size or type, the flashing set fits perfectly and provides a durable and weathertight seal that can stand the test of time.
Features & benefits
- No exterior maintenance is needed – once installed, VELUX flashing sets are maintenance-free.
- For profiled roofing material up to 120mm
- Suitable for interlocking slate, thatch and profiled sheeting
- Roof pitches from 15-90 deg
Specifications
| Product Name | VELUX Pro+ EDW SK06 Profiled Flashing Set + BDX 2000 114 x 118cm |
| Brand | VELUX |
| Product Type | Flashings |
| Manufacturer Name | VELUX |
| Manufacturer Part Number | EDW SK06 2000 |
| EAN | 5702326243912 |
| Range | EDW Tile |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Grey Aluminium |
| Product Width | 114 cm |
| Product Height | 118 cm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |