WDL Solid Dense Concrete Block 7.3 440 x 215 x 140mm
SKU: BLWDSD02
The WDL 7.3N Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. Measuring 440 x 215 x 140mm, it is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
Features & benefits
- gher strengths can be achieved due to higher density, with superior properties for fixing and sound insulation
- Ideal for use with weatherboards, filling, or other types of surface cladding
- High degree of quality and consistent output due to manufacture on fully automated plants
- Performance of the block makes it eminently suitable above and below DPC
IDBLWDSD02
Building Materials > Bricks & Blocks > Concrete Blocks > WDL Solid Dense Concrete Block 7.3 440 x 215 x 140mm
https://www.jewson.co.uk/p/wdl-solid-dense-concrete-block-7-3-440-x-215-x-140mm-BLWDSD02
The WDL 7.3N Solid Dense Concrete Block is an aggregate block that is used for a variety of load-bearing applications. Measuring 440 x 215 x 140mm, it is manufactured from concrete which makes it robust, durable and an ideal choice in domestic projects.
Features & benefits
- gher strengths can be achieved due to higher density, with superior properties for fixing and sound insulation
- Ideal for use with weatherboards, filling, or other types of surface cladding
- High degree of quality and consistent output due to manufacture on fully automated plants
- Performance of the block makes it eminently suitable above and below DPC
Specifications
| Product Name | WDL Solid Dense Concrete Block 7.3 440 x 215 x 140mm |
| Brand | WDL |
| Product Type | Solid Dense Blocks |
| Manufacturer Name | W D L (Concrete Products) Ltd |
| Manufacturer Part Number | 140DS7 |
| Compliance Approvals | Conforms to BS EN 771-3 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 7.3N 440 x 215 x 140mm |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Interior/External |
| BS EN Fire rating/performance classifications | A1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 140 mm |
| Product Weight | 26 kg |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thermal Conductivity | 1.1 W/mK |
| Compression Strength | 7.3 N/m2 |
| Density | 2000 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |