Sleeper Treated 100 x 200mm x 2400mm Green
SKU: SSGFRX24
These sleepers are U/C 3 and therefore suitable for light weight projects eg planters
Features & benefits
- Preservative Treated against decay and fungal attack
- Product is incised during manufacture to give longer lifespan
IDSSGFRX24
Landscaping > Decking & Sleepers > Wooden Sleepers > Sleeper Treated 100 x 200mm x 2400mm Green
https://www.jewson.co.uk/p/100-x-200mm-x-2-4-metresleeper-green-treated-SSGFRX24
These sleepers are U/C 3 and therefore suitable for light weight projects eg planters
Features & benefits
- Preservative Treated against decay and fungal attack
- Product is incised during manufacture to give longer lifespan
Specifications
| Product Name | Sleeper Treated 100 x 200mm x 2400mm Green |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Sleepers |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | SSGFRX24 |
| Materials | Timber |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 200 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Treatment Type | Class 3 |
| Species | Spruce (Picea Abies) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |