FSC Sawn Carcassing Treated Green 22 x 200mm
SKU: SZGF229I
Pressure treated sawn board
Features & benefits
- Preservative Treated
- FSC Certified from well managed certified forests
IDSZGF229I
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Carcassing Timber > FSC Sawn Carcassing Treated Green 22 x 200mm
https://www.jewson.co.uk/p/22-x-200mm-sawn-treated-SZGF229I
Pressure treated sawn board
Features & benefits
- Preservative Treated
- FSC Certified from well managed certified forests
Specifications
| Product Name | FSC Sawn Carcassing Treated Green 22 x 200mm |
| Product Type | Treated Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | SZGF2291 |
| Materials | Timber |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 200 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Treatment Type | Treated |
| Species | Spruce (Picea Abies) / Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |