2Go Close Coupled Rimless WC & Soft Close Seat
SKU: SCBA1514
2Go Close Coupled Rimless WC & Soft Close Seat A modern close-coupled toilet featuring rimless technology for superior hygiene and effortless cleaning. The rimless design ensures a powerful, splash-free flush that reaches every corner of the bowl. Includes a soft-close seat to prevent slamming and enhance comfort.
Features & benefits
- Includes Close Coupled Pan, Cistern & Seat only
- Dimensions: H 831 x W 365 x D 647mm
- Push Button Flush
- Comes with soft close seat
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Life Time on sanitaryware, 2 Year on seat and hinges
IDSCBA1514
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilets & Cisterns > 2Go Close Coupled Rimless WC & Soft Close Seat
https://www.jewson.co.uk/p/2go-close-coupled-rimless-wc-and-soft-close-seat-SCBA1514
2Go Close Coupled Rimless WC & Soft Close Seat A modern close-coupled toilet featuring rimless technology for superior hygiene and effortless cleaning. The rimless design ensures a powerful, splash-free flush that reaches every corner of the bowl. Includes a soft-close seat to prevent slamming and enhance comfort.
Features & benefits
- Includes Close Coupled Pan, Cistern & Seat only
- Dimensions: H 831 x W 365 x D 647mm
- Push Button Flush
- Comes with soft close seat
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Life Time on sanitaryware, 2 Year on seat and hinges
Specifications
| Product Name | 2Go Close Coupled Rimless WC & Soft Close Seat |
| Product Type | Toilets |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIPT0018 |
| EAN | 5054913511363 |
| Materials | Vitreous China |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 365 mm |
| Product Weight | 34 kg |
| Product Height | 831 mm |
| Product Depth | 647 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |