2Go 1TH Basin & Full Pedestal
SKU: SCBA1513
2Go 1TH Basin & Full Pedestal: A stylish and durable basin designed for everyday use. Crafted with premium materials, it offers a sleek look and includes a pedestal for added stability and elegance. Perfect for modern bathroom spaces.
Features & benefits
- Includes: Basin & Full Pedestal
- Comes with 1 Tap Hole
- Dimensions: H 850 x W 540 x D 420mm
- Made from white vitreous china
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Comes with a Life Time Guarantee for extra peace of mind
IDSCBA1513
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Basins & Pedestals > 2Go 1TH Basin & Full Pedestal
https://www.jewson.co.uk/p/2go-rimless-back-to-wall-wc-and-soft-close-seat-SCBA1513
2Go 1TH Basin & Full Pedestal: A stylish and durable basin designed for everyday use. Crafted with premium materials, it offers a sleek look and includes a pedestal for added stability and elegance. Perfect for modern bathroom spaces.
Features & benefits
- Includes: Basin & Full Pedestal
- Comes with 1 Tap Hole
- Dimensions: H 850 x W 540 x D 420mm
- Made from white vitreous china
- N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
- Comes with a Life Time Guarantee for extra peace of mind
Specifications
| Product Name | 2Go 1TH Basin & Full Pedestal |
| Product Type | Basin Unit & Basins |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIPB1098 |
| EAN | 5054913511387 |
| Materials | Vitreous China |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 540 mm |
| Product Weight | 27 kg |
| Product Height | 850 mm |
| Product Depth | 420 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |