2XG 2 Panel Hardwood M&T Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO2236
This unfussy door design is crafted from a durable hardwood material and features a large unglazed panel with two raised shaped panels.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- 1 unglazed panel ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
IDLPDO2236
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > 2XG 2 Panel Hardwood M&T Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/2xg-2-panel-hardwood-mandt-door-762-x-1981-LPDO2236
This unfussy door design is crafted from a durable hardwood material and features a large unglazed panel with two raised shaped panels.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- 1 unglazed panel ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
Specifications
| Product Name | 2XG 2 Panel Hardwood M&T Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | MTXG30 |
| EAN | 5036464001180 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hardwood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 2 Panel |
| Colour | Hardwood M&T |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 22 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |