BS2482 Kitemarked Scaffold Board 38 x 225 x 3900mm suitable for use with scaffolding applications.
PEFC Scaffold Board BS2482 Kitemarked 38 x 225 x 3900mm
SKU: PCB38225
Features & benefits
- Banded for prolonged site use prevents splitting
- Suitable for all scaffolding applications
- PEFC certified from well managed forests
IDPCB38225
Timber > Sawn & Carcassing Timber > Carcassing Timber > PEFC Scaffold Board BS2482 Kitemarked 38 x 225 x 3900mm
https://www.jewson.co.uk/p/38-x-225-x-3-9m-scaffold-board-kitemarked-and-banded-to-bs2482-PCB38225
BS2482 Kitemarked Scaffold Board 38 x 225 x 3900mm suitable for use with scaffolding applications.
Features & benefits
- Banded for prolonged site use prevents splitting
- Suitable for all scaffolding applications
- PEFC certified from well managed forests
Specifications
| Product Name | PEFC Scaffold Board BS2482 Kitemarked 38 x 225 x 3900mm |
| Product Type | Scaffold Boards |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PCB38225 |
| Compliance Approvals | PEFC |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | European Whitewood |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Sawn |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 225 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Thickness | 38 mm |
| Profile | Slim |
| Species | Spruce (Picea Abies) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |