A Perry No.104 Self Locating Hurlinge 100mm Zinc Plated
SKU: HWIY2030
A light duty hinge commonly used on wardrobes and cabinets made from mild steel. This is a flush hinge, where mortising is not required and the hinge leaves will sit inside each other when the door is closed.
Features & benefits
- Riveted pin supports shear and tensile loads
- Pre-drilled holes ensures easy installation
- No morticing required
- Size: 100mm
- Finish: Zinc Plated
IDHWIY2030
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.104 Self Locating Hurlinge 100mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-104-self-locating-hurlinge-100-x-42mm-zinc-plated-HWIY2030
A light duty hinge commonly used on wardrobes and cabinets made from mild steel. This is a flush hinge, where mortising is not required and the hinge leaves will sit inside each other when the door is closed.
Features & benefits
- Riveted pin supports shear and tensile loads
- Pre-drilled holes ensures easy installation
- No morticing required
- Size: 100mm
- Finish: Zinc Plated
Specifications
| Product Name | A Perry No.104 Self Locating Hurlinge 100mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 104-0100ZP |
| EAN | 5023353118371 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Hurlinge Self Locating Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Width | 42 mm |
| Product Weight | 0.183 kg |
| Product Length | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |