A Perry No.1138 Plain Ring Gate Latch Set 180mm Galvanised
SKU: H113870G
Heavy duty gate latch set with die cast catch and keep.
Features & benefits
- Could be padlocked for added security
- Corrosion resistant
- Heavy duty gate latch set
- Die cast catch and keep
- Extremely strong
IDH113870G
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.1138 Plain Ring Gate Latch Set 180mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-1138-plain-ring-gate-latch-set-with-straight-latch-180mm-l-H113870G
Heavy duty gate latch set with die cast catch and keep.
Features & benefits
- Could be padlocked for added security
- Corrosion resistant
- Heavy duty gate latch set
- Die cast catch and keep
- Extremely strong
Specifications
| Product Name | A Perry No.1138 Plain Ring Gate Latch Set 180mm Galvanised |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Gate Catches and Latches |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 11380180GV |
| EAN | 5023353055591 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 0.55 kg |
| Product Length | 180 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |