A Perry No.119 Heavy Tee Hinge 400mm Galvanised
SKU: H0910G16
As the heaviest of the A Perry tee hinges, this product is ideal for use on heavy domestic gates, shed doors as well as general garden furniture.
Features & benefits
- Weatherproof
- Corrosion resistant
- Very strong hinge for heavy gates
- Size: 400mm
- Finish: Galvanised
IDH0910G16
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.119 Heavy Tee Hinge 400mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-119-heavy-t-hinge-400mm-h-galvanised-pack-of-5-H0910G16
As the heaviest of the A Perry tee hinges, this product is ideal for use on heavy domestic gates, shed doors as well as general garden furniture.
Features & benefits
- Weatherproof
- Corrosion resistant
- Very strong hinge for heavy gates
- Size: 400mm
- Finish: Galvanised
Specifications
| Product Name | A Perry No.119 Heavy Tee Hinge 400mm Galvanised |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 119-0400GV |
| EAN | 5023353119118 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tee Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 1.83 kg |
| Product Length | 400 mm |
| Product Depth | 400 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |