A Perry No.128 Straight Hook and Band 600mm Galvanised
SKU: HWRE1250
A heavy duty band hinge ideal for large doors. Use straight hinges to allow the gate/door to be proud of the post/frame.
Features & benefits
- Abrasion resistant
- CE Marked
- Ideal for large doors and gates
- Allows the gate/door to be proud of the post/frame
- Size: 600mm
IDHWRE1250
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.128 Straight Hook and Band 600mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-128-straight-hook-and-bands-600mm-l-galvanised-pack-of-2-HWRE1250
A heavy duty band hinge ideal for large doors. Use straight hinges to allow the gate/door to be proud of the post/frame.
Features & benefits
- Abrasion resistant
- CE Marked
- Ideal for large doors and gates
- Allows the gate/door to be proud of the post/frame
- Size: 600mm
Specifications
| Product Name | A Perry No.128 Straight Hook and Band 600mm Galvanised |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hooks & Bands |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 128-0600GV |
| EAN | 5023353120442 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 3.98 kg |
| Product Length | 600 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |