A Perry No.130 Cranked Hook and Band 500mm Galvanised
SKU: H013050G
These cranked hook and bands are a strong, durable fitting perfect for DIY jobs on doors, gates and garages.
Features & benefits
- Steel provides hardness to the product
- Abrasion resistant
- Ideal for large doors and gates
- Cranked hinges keep the post flush with the door/gate
- Size: 500mm
IDH013050G
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.130 Cranked Hook and Band 500mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-130-cranked-bands-with-hooks-on-plates-500-x-16mm-pack-of-4-H013050G
These cranked hook and bands are a strong, durable fitting perfect for DIY jobs on doors, gates and garages.
Features & benefits
- Steel provides hardness to the product
- Abrasion resistant
- Ideal for large doors and gates
- Cranked hinges keep the post flush with the door/gate
- Size: 500mm
Specifications
| Product Name | A Perry No.130 Cranked Hook and Band 500mm Galvanised |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hooks & Bands |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 130-0500GV |
| EAN | 5023353121364 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 3.192 kg |
| Product Length | 500 mm |
| Cable Length | 16 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |