A Perry No.1A Heavy Brenton Padlock Bolt 200mm Zinc Plated
SKU: HWIY0142
If you're looking for a really solid and secure bolt so you can secure your garden shed or your back gate with a padlock and keep thieves and intruders out, you can't do better than this heavy duty Brenton padlock bolt. Perfect for heavy back gates to protect your wheelie bin and your garden plants from thieves, and highly useful to keep all of your garden equipment and tools safe in your man cave or shed, this no-nonsense, heavy duty bolt will keep all of your possessions secure. And it's easy to fit.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Pre-drilled holes for quicker installation
- Straight, tough, hardened steel plated barrel bolt
- Heavy duty construction
- 16mm diameter shoot
IDHWIY0142
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > A Perry No.1A Heavy Brenton Padlock Bolt 200mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-1a-heavy-brenton-padlock-bolt-200mm-l-zinc-plated-HWIY0142
If you're looking for a really solid and secure bolt so you can secure your garden shed or your back gate with a padlock and keep thieves and intruders out, you can't do better than this heavy duty Brenton padlock bolt. Perfect for heavy back gates to protect your wheelie bin and your garden plants from thieves, and highly useful to keep all of your garden equipment and tools safe in your man cave or shed, this no-nonsense, heavy duty bolt will keep all of your possessions secure. And it's easy to fit.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Pre-drilled holes for quicker installation
- Straight, tough, hardened steel plated barrel bolt
- Heavy duty construction
- 16mm diameter shoot
Specifications
| Product Name | A Perry No.1A Heavy Brenton Padlock Bolt 200mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Door Bolts |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1A--0200ZP |
| EAN | 5023353155727 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Weight | 0.722 kg |
| Product Length | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |