A Perry No.272 Cast Ball Door Knob Set 55mm Black
SKU: HWJT1990
Cast Iron Ball Door Knob Sets to suit both Rim and Mortice locks. This traditional cast iron door knob set looks great and will add period charm to any property.
Features & benefits
- Supplied & sold in pairs complete with fixings
- Prevents wear and tear
- Corrosion resistant
- Material: Cast Iron
IDHWJT1990
Doors & Joinery > Ironmongery > Knobs & Handles > A Perry No.272 Cast Ball Door Knob Set 55mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-272-cast-ball-door-knob-set-55mm-dia-black-HWJT1990
Cast Iron Ball Door Knob Sets to suit both Rim and Mortice locks. This traditional cast iron door knob set looks great and will add period charm to any property.
Features & benefits
- Supplied & sold in pairs complete with fixings
- Prevents wear and tear
- Corrosion resistant
- Material: Cast Iron
Specifications
| Product Name | A Perry No.272 Cast Ball Door Knob Set 55mm Black |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Door Knob |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 272-0000BK |
| EAN | 5023353120558 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Cast Iron |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | No.272 |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Black |
| Product Weight | 0.58 kg |
| Cable Length | 55 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |