A Perry No.319 Countersunk Corner Brace 150mm Zinc Plated
SKU: HWIY3310
A popular product for repairs and reinforcing sheds and furniture among other uses.
Features & benefits
- CE Marked
- Prevents damage as it does not twist or warp
- Size: 150mm
- Finish: Self Colour
IDHWIY3310
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.319 Countersunk Corner Brace 150mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-319-countersunk-corner-braces-150mm-l-HWIY3310
A popular product for repairs and reinforcing sheds and furniture among other uses.
Features & benefits
- CE Marked
- Prevents damage as it does not twist or warp
- Size: 150mm
- Finish: Self Colour
Specifications
| Product Name | A Perry No.319 Countersunk Corner Brace 150mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Plates & Braces |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 319-0150SC |
| EAN | 5023353913020 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Self Colour |
| Product Weight | 0.147 kg |
| Product Length | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |