A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 125mm Zinc Plated
SKU: HWRE2150
A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 125mm Zinc Plated is attached to the abutting surfaces of door jamb and door.Narrow Butt Hinges are a general purpose hinge normally used on internal doors or cabinets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Pre-drilled holes for quicker installation
- Suitable for lightweight cupboard doors
- Pin cannot be removed
- Uncranked knuckle
IDHWRE2150
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 125mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-5050-narrow-pattern-butt-hinge-125mm-h-zinc-plated-HWRE2150
A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 125mm Zinc Plated is attached to the abutting surfaces of door jamb and door.Narrow Butt Hinges are a general purpose hinge normally used on internal doors or cabinets.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Pre-drilled holes for quicker installation
- Suitable for lightweight cupboard doors
- Pin cannot be removed
- Uncranked knuckle
Specifications
| Product Name | A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 125mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 50500125ZP |
| EAN | 5023353123269 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Butt Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 0.344 kg |
| Product Length | 125 mm |
| Product Depth | 2 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |