A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 75mm Self Colour
SKU: HWIY153A
Narrow Butt Hinges are a general purpose hinge normally used on internal doors or cabinets.
Features & benefits
- Noise-free operation makes it user friendly
- Pre-drilled holes ensures easy installation
- Suitable for lightweight cupboard doors
- Pin cannot be removed
- Uncranked knuckle
IDHWIY153A
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 75mm Self Colour
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-5050-narrow-pattern-butt-hinge-75mm-l-HWIY153A
Narrow Butt Hinges are a general purpose hinge normally used on internal doors or cabinets.
Features & benefits
- Noise-free operation makes it user friendly
- Pre-drilled holes ensures easy installation
- Suitable for lightweight cupboard doors
- Pin cannot be removed
- Uncranked knuckle
Specifications
| Product Name | A Perry No.5050 Narrow Pattern Butt Hinge 75mm Self Colour |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 50500075SC |
| EAN | 5023353123184 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Butt Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Self Colour |
| Product Weight | 0.12 kg |
| Product Length | 75 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |