A Perry No.910 Heavy Pattern Tee Hinge 375mm Zinc Plated
SKU: HWRE1110
Excellent for high use gates, sheds, stores and garden furniture.
Features & benefits
- Versatile, suitable for two way doors
- Corrosion resistant
- Manufactured from heavier gauge steel for strength and reliability
- Size: 375mm
- Finish: Zinc Plated
IDHWRE1110
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.910 Heavy Pattern Tee Hinge 375mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-910-heavy-pattern-tee-hinges-375mm-l-zinc-plated-HWRE1110
Excellent for high use gates, sheds, stores and garden furniture.
Features & benefits
- Versatile, suitable for two way doors
- Corrosion resistant
- Manufactured from heavier gauge steel for strength and reliability
- Size: 375mm
- Finish: Zinc Plated
Specifications
| Product Name | A Perry No.910 Heavy Pattern Tee Hinge 375mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 910-0375ZP |
| EAN | 5023353122606 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tee Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Weight | 1.39 kg |
| Product Length | 375 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |