A Perry No.941 Medium Duty Spring Loaded Gate Wheel 284mm Zinc Plated
SKU: H094100B
Wheel structure is steel and the wheel is rubber. 57kg max loading: 40mm maximum compression of spring.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Allows the hinges to automatically close the door
- Load Capacity: 57kg
- 100mm solid plastic wheel with a plain bore
- 1.5” 40mm maximum compression of spring
IDH094100B
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.941 Medium Duty Spring Loaded Gate Wheel 284mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-no-941-medium-duty-spring-loaded-gate-wheels-284mm-h-pack-of-5-H094100B
Wheel structure is steel and the wheel is rubber. 57kg max loading: 40mm maximum compression of spring.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Allows the hinges to automatically close the door
- Load Capacity: 57kg
- 100mm solid plastic wheel with a plain bore
- 1.5” 40mm maximum compression of spring
Specifications
| Product Name | A Perry No.941 Medium Duty Spring Loaded Gate Wheel 284mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Gate Wheels |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 941-0000ZP |
| EAN | 5023353024023 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Weight | 0.861 kg |
| Product Length | 284 mm |
| Product Depth | 284 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |