A Perry No.128 Straight Band with Hook on Plate 300mm Galvanised
SKU: HWIY0812
A heavy duty band hinge ideal for large doors. Use straight hinges to allow the gate/door to be proud of the post/frame.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Screw holes for quick and easy wall mounting
- Ideal for large doors and gates
- Allows the gate/door to be proud of the post/frame
- Size: 300mm
IDHWIY0812
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.128 Straight Band with Hook on Plate 300mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-straight-band-with-hooks-on-plates-300mm-l-galvanised-HWIY0812
A heavy duty band hinge ideal for large doors. Use straight hinges to allow the gate/door to be proud of the post/frame.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Screw holes for quick and easy wall mounting
- Ideal for large doors and gates
- Allows the gate/door to be proud of the post/frame
- Size: 300mm
Specifications
| Product Name | A Perry No.128 Straight Band with Hook on Plate 300mm Galvanised |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hooks & Bands |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 128-0300GV |
| EAN | 5023353120367 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 1.68 kg |
| Product Length | 300 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |