A Perry No.451 Strong Pattern Butt Hinge 100mm Self Colour
SKU: HWIY1580
A strong and neat, general purpose hinge with rectangular leaves, cranked knuckle and fixed rivet pin. Commonly used when installing internal doors.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Manufactured from steel, ensuring its strength and durability
- A strong general purpose hinge
- Cranked knuckles
- Fixed riveted pin
IDHWIY1580
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.451 Strong Pattern Butt Hinge 100mm Self Colour
https://www.jewson.co.uk/p/a-perry-strong-pattern-butt-hinge-100-x-73-x-2-8mm-steel-HWIY1580
A strong and neat, general purpose hinge with rectangular leaves, cranked knuckle and fixed rivet pin. Commonly used when installing internal doors.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Manufactured from steel, ensuring its strength and durability
- A strong general purpose hinge
- Cranked knuckles
- Fixed riveted pin
Specifications
| Product Name | A Perry No.451 Strong Pattern Butt Hinge 100mm Self Colour |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 451-0100SC |
| EAN | 5023353001956 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Butt Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Self Colour |
| Product Width | 73 mm |
| Product Weight | 0.417 kg |
| Product Length | 100 mm |
| Product Depth | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |