A.Proctor Proctor Air Breather Membrane 50m x 1m
SKU: IP154020
Proctor Air is an air and vapour permeable, highly water resistant, breathable roofing underlay. It requires no vcl at ceiling level, no additional ventilation at the eaves & ridges and complies with BS5534 for wind uplift resistance. BBA certified, is compatible with PV assemblies and has a 15 year warranty
Features & benefits
- Vapour permeable
- Air permeable
- Water resistant
- BBA Approved
- 15 year warranty
- Compatible with PV assemblies
- No vcl required
- Wind uplift resistance comples with BS5534
- More uniform airflow than vents
IDIP154020
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > A.Proctor Proctor Air Breather Membrane 50m x 1m
https://www.jewson.co.uk/p/a-proctor-proctor-air-breather-membrane-50m-x-1m-IP154020
Proctor Air is an air and vapour permeable, highly water resistant, breathable roofing underlay. It requires no vcl at ceiling level, no additional ventilation at the eaves & ridges and complies with BS5534 for wind uplift resistance. BBA certified, is compatible with PV assemblies and has a 15 year warranty
Features & benefits
- Vapour permeable
- Air permeable
- Water resistant
- BBA Approved
- 15 year warranty
- Compatible with PV assemblies
- No vcl required
- Wind uplift resistance comples with BS5534
- More uniform airflow than vents
Specifications
| Product Name | A.Proctor Proctor Air Breather Membrane 50m x 1m |
| Brand | A.Proctor |
| Product Type | Membrane |
| Manufacturer Name | A.Proctor |
| Manufacturer Part Number | A154020 |
| Compliance Approvals | BBA Approved, BS5534 |
| Materials | Polypropylene |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Europe |
| Product Width | 1 m |
| Product Length | 50 m |
| Thickness | 0.67 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |