Unifix A2-304 Stainless Steel Mudguard Penny Washer M6 x 25mm
SKU: LFWPSS06
Designed to increase the load distribution, the mudguard penny washer is used with threaded fasteners (for example a bolt and a nut).
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Compared to a conventional flat washer, will spread the tightening load over a larger area
IDLFWPSS06
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Unifix A2-304 Stainless Steel Mudguard Penny Washer M6 x 25mm
https://www.jewson.co.uk/p/a2-304-stainless-steel-mudguard-penny-washer-m6-x-25mm-pack-of-200-LFWPSS06
Designed to increase the load distribution, the mudguard penny washer is used with threaded fasteners (for example a bolt and a nut).
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Compared to a conventional flat washer, will spread the tightening load over a larger area
Specifications
| Product Name | Unifix A2-304 Stainless Steel Mudguard Penny Washer M6 x 25mm |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Washers |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | Q201400000600000 |
| EAN | 5014196025605 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Mudguard Washers |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Stainless Steel |
| Product Weight | 0.0053 kg |
| Product Length | 25 mm |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |