ACO HexDrain Pro C250 Grating Channel 1m x 138mm
SKU: ACO11025
The ACO HexDrain Pro C250 Grating Channel 1m x 138 x 150mm (L x W x D) is the ideal drainage channel for light to medium duty traffic applications. Comes with Drainlock technology allowing for quick and easy installation of gratings.
Features & benefits
- Quick and easy installation of gratings
- Comes with corrosion resistant black composite heelguard
IDACO11025
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > ACO HexDrain Pro C250 Grating Channel 1m x 138mm
https://www.jewson.co.uk/p/aco-hexdrain-pro-channel-grating-1000-x-138mm-black-ACO11025
The ACO HexDrain Pro C250 Grating Channel 1m x 138 x 150mm (L x W x D) is the ideal drainage channel for light to medium duty traffic applications. Comes with Drainlock technology allowing for quick and easy installation of gratings.
Features & benefits
- Quick and easy installation of gratings
- Comes with corrosion resistant black composite heelguard
Specifications
| Product Name | ACO HexDrain Pro C250 Grating Channel 1m x 138mm |
| Brand | HexDrain |
| Manufacturer Name | ACO Technologies plc |
| Manufacturer Part Number | 11025 |
| EAN | 4002626241399 |
| Compliance Approvals | Fully certified to Load Class C 250 BS EN 1433:2002 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Channel Drains |
| Model Number | 11025 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Product Width | 138 mm |
| Product Weight | 307 kg |
| Product Length | 1000 mm |
| Product Depth | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |