This popular Dark Grey Cheshire Mouldings acoustic slat wall panel is the perfect solution to transform your room. Veneered on all three faces, this will create a stunning finish and also reduce noise levels.
Acoustic Slatwall Panel Dark Grey 2400 x 605 x 21mm FSC
SKU: PSAV22DG
Features & benefits
- Quick and easy to install saving time and money
- Bring both commercial and residential interiors to life
- The timeless beauty of real wood veneer on an MDF core
- Eco-friendly solid back panel made from recycled materials
- Enjoy the peace with high level sound absorption as standard
- Pack includes one panel
- Slat size - 2400 x 27 x 12mm
IDPSAV22DG
Timber > Sheet Materials > MDF Boards > Acoustic Slatwall Panel Dark Grey 2400 x 605 x 21mm FSC
https://www.jewson.co.uk/p/acoustic-slatwall-panel-dark-grey-PSAV22DG
This popular Dark Grey Cheshire Mouldings acoustic slat wall panel is the perfect solution to transform your room. Veneered on all three faces, this will create a stunning finish and also reduce noise levels.
Features & benefits
- Quick and easy to install saving time and money
- Bring both commercial and residential interiors to life
- The timeless beauty of real wood veneer on an MDF core
- Eco-friendly solid back panel made from recycled materials
- Enjoy the peace with high level sound absorption as standard
- Pack includes one panel
- Slat size - 2400 x 27 x 12mm
Specifications
| Product Name | Acoustic Slatwall Panel Dark Grey 2400 x 605 x 21mm FSC |
| Product Type | Acoustic Wall Panneling |
| Manufacturer Name | Cheshire Mouldings |
| Manufacturer Part Number | WPKT8 |
| EAN | 5055170393761 |
| Warranty Period | 12 months |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 605 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |