Acrypol Flexible Reinforcement Scrim 150mm x 20m
SKU: BMSCBOX1
Acrypol Flexible Reinforcement Scrim 20m x 150mm (L x W) has no visible seam or laps. It is thin enough to be absorbed in a single application. Provides extra reinforcements in gutters, splits in asphalt and felt.
Features & benefits
- Does not curl up on its edges
- Can be cut with scissors
IDBMSCBOX1
Building Materials > Builders Metalwork > Steel Reinforcement > Acrypol Flexible Reinforcement Scrim 150mm x 20m
https://www.jewson.co.uk/p/acrypol-flexible-reinforcement-scrim-150mm-x-20m-BMSCBOX1
Acrypol Flexible Reinforcement Scrim 20m x 150mm (L x W) has no visible seam or laps. It is thin enough to be absorbed in a single application. Provides extra reinforcements in gutters, splits in asphalt and felt.
Features & benefits
- Does not curl up on its edges
- Can be cut with scissors
Specifications
| Product Name | Acrypol Flexible Reinforcement Scrim 150mm x 20m |
| Brand | Acrypol |
| Manufacturer Name | Cromar Building Products |
| Manufacturer Part Number | SCBOX |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 20 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |