Actis Isodhesif Reflective Foil Tape 25m x 100mm
SKU: IAIIT102
The Actis Isodhesif Reflective Foil Tape 25m x 100mm (L x W) is a made of metallised polyester film with a waterbased acrylic adhesive that has good initial and ultimate adhesion. The tape can be used for all multi-foil insulation products, however it is recommended that the Multidhesif Tape is used with Actis Boost'R Hybrid membranes.
Features & benefits
- Wide film maximises coverage and adhesion
- Easily applied
- Has a metallised polyester film with a water-based acrylic adhesive
IDIAIIT102
Building Materials > Insulation > Loft Insulation > Actis Isodhesif Reflective Foil Tape 25m x 100mm
https://www.jewson.co.uk/p/actis-adhesive-isodhesive-tape-25m-x-100mm-IAIIT102
The Actis Isodhesif Reflective Foil Tape 25m x 100mm (L x W) is a made of metallised polyester film with a waterbased acrylic adhesive that has good initial and ultimate adhesion. The tape can be used for all multi-foil insulation products, however it is recommended that the Multidhesif Tape is used with Actis Boost'R Hybrid membranes.
Features & benefits
- Wide film maximises coverage and adhesion
- Easily applied
- Has a metallised polyester film with a water-based acrylic adhesive
Specifications
| Product Name | Actis Isodhesif Reflective Foil Tape 25m x 100mm |
| Brand | Actis |
| Manufacturer Name | Actis Insulation Ltd |
| Manufacturer Part Number | NN008 |
| EAN | 3570431251625 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Metallised Polyester Film;Metalised Polyester;Waterbased Acrylic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Jointing Tape |
| Model Number | NN008 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 100 mm |
| Product Length | 25000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |