Advent 4 Series Tape Measure 8m x 25mm
SKU: THMATC8M
The Advent 4 Series Tape Measure 8m x 25mm (L x W) is manufactured from flexible steel encased in a black coloured plastic case. The tape has metric unit measurements with a Tru-Zero hook for accuracy helping masonry workers. The tape measure has a belt clip, which helps to carry easily when needed. The tape measure comes with a thumb lock that helps to retain the tape in position with a pause. This tape is designed for all masonry and carpentry work.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Corrosion resistant
- Tru-Zero hook for accurate measurements
IDTHMATC8M
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Advent 4 Series Tape Measure 8m x 25mm
https://www.jewson.co.uk/p/advent-4-series-tape-measure-8m-x-25mm-THMATC8M
The Advent 4 Series Tape Measure 8m x 25mm (L x W) is manufactured from flexible steel encased in a black coloured plastic case. The tape has metric unit measurements with a Tru-Zero hook for accuracy helping masonry workers. The tape measure has a belt clip, which helps to carry easily when needed. The tape measure comes with a thumb lock that helps to retain the tape in position with a pause. This tape is designed for all masonry and carpentry work.
Features & benefits
- Comes in a sturdy construction
- Corrosion resistant
- Tru-Zero hook for accurate measurements
Specifications
| Product Name | Advent 4 Series Tape Measure 8m x 25mm |
| Brand | Advent |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Advent Tools |
| Manufacturer Part Number | ADV48025 |
| EAN | 5060027020257 |
| Materials |
Steel
Plastic |
| Range | Tape Measures |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 8 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |