Advent Precision Rule 150mm
SKU: TAD02053
The Advent ASR Precision Steel Rule is made from stainless steel with permanent etched graduations
Features & benefits
- Made from stainless steel
- Permanent etched graduations
- Metric graduations one side, imperial on the other
- Accuracy: EC Class I
- Measurements up to 150mm
IDTAD02053
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Advent Precision Rule 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/advent-precision-rule-150mm-TAD02053
The Advent ASR Precision Steel Rule is made from stainless steel with permanent etched graduations
Features & benefits
- Made from stainless steel
- Permanent etched graduations
- Metric graduations one side, imperial on the other
- Accuracy: EC Class I
- Measurements up to 150mm
Specifications
| Product Name | Advent Precision Rule 150mm |
| Brand | Advent |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Advent |
| Manufacturer Part Number | ADVASR150 |
| EAN | 5060027020530 |
| Range | Rulers |
| Model Number | ADVASR150 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 45 mm |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 170 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |