Allen Concrete Slotted 6ft Fence Post 300 x 300 x 1830mm
SKU: LABG5030
The Allen Concrete 30GT Pyramid Top Slotted Post Grey 1830 x 300mm (H x W).This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Concrete mixture ensures rigid structure
- Pyramid top slotted post
- Low maintenance
IDLABG5030
Landscaping > Garden Fencing > Fence Posts & Caps > Allen Concrete Slotted 6ft Fence Post 300 x 300 x 1830mm
https://www.jewson.co.uk/p/allen-concrete-pyramid-top-slotted-post-1830-x-300mm-grey-LABG5030
The Allen Concrete 30GT Pyramid Top Slotted Post Grey 1830 x 300mm (H x W).This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Concrete mixture ensures rigid structure
- Pyramid top slotted post
- Low maintenance
Specifications
| Product Name | Allen Concrete Slotted 6ft Fence Post 300 x 300 x 1830mm |
| Brand | Allen Concrete |
| Manufacturer Name | Allen Concrete |
| Manufacturer Part Number | 30GT |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Top Slotted Post |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Stone |
| Product Width | 300 mm |
| Product Height | 830 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.