Altecnic Eres Angled BI Pass Valve 22mm
SKU: PA22MMBI
The Valves Are Installed In The Bypass Between The Flow And Return Pipes And Opens On Rising Differential Pressure To Allow Flow Through The Bypass. This Maintains The Differential Pressure Between The Flow And Return Pipes At The Predetermined Set Value.
Features & benefits
- For use in sealed systems
- Easily adjusted
- Controls Excess flow in the system
- Ensure sufficient flow remains to the open circuits
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
IDPA22MMBI
Electrics & Plumbing > Heating > Radiator Valves > Altecnic Eres Angled BI Pass Valve 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/altecnic-eres-angled-bi-pass-valve-22mm-PA22MMBI
The Valves Are Installed In The Bypass Between The Flow And Return Pipes And Opens On Rising Differential Pressure To Allow Flow Through The Bypass. This Maintains The Differential Pressure Between The Flow And Return Pipes At The Predetermined Set Value.
Features & benefits
- For use in sealed systems
- Easily adjusted
- Controls Excess flow in the system
- Ensure sufficient flow remains to the open circuits
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
Specifications
| Product Name | Altecnic Eres Angled BI Pass Valve 22mm |
| Brand | Altecnic |
| Product Type | Bypass Valve |
| Manufacturer Name | Altecnic |
| Manufacturer Part Number | ER-22MMANGBI |
| EAN | 8016615290387 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Material - Optional (max 100 chars) |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Pack Quantity | 1 |
| Applicable Standards | Applicable Standards - Optional (max 200 chars) |
| Product Width | 62 mm |
| Product Weight | 0.264 kg |
| Product Height | 62 mm |
| Product Length | 123 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |