Altecnic Eres Hi Chrome Angle Twin Pack 15mm
SKU: PA15MMCA
Eres 15mm Chrome Corner Thermostatic Radiator Valve Twin Pack- Angled. Liquid Filled Trv Head With Frost Setting. Chrome Finish.
Features & benefits
- Designed for installation on the flow to the radiator and lockshield valve on the return
- Consists of a pair of radiator valves and matching lockshield valve.
- Chrome plated to suit modern interiors
- Adjustment range: 0 to 28°C
- Frost setting: 7°C
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
IDPA15MMCA
Electrics & Plumbing > Heating > Radiator Valves > Altecnic Eres Hi Chrome Angle Twin Pack 15mm
https://www.jewson.co.uk/p/altecnic-eres-hi-chrome-angle-twin-pack-15mm-PA15MMCA
Eres 15mm Chrome Corner Thermostatic Radiator Valve Twin Pack- Angled. Liquid Filled Trv Head With Frost Setting. Chrome Finish.
Features & benefits
- Designed for installation on the flow to the radiator and lockshield valve on the return
- Consists of a pair of radiator valves and matching lockshield valve.
- Chrome plated to suit modern interiors
- Adjustment range: 0 to 28°C
- Frost setting: 7°C
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
- Optional (max 200 chars)
Specifications
| Product Name | Altecnic Eres Hi Chrome Angle Twin Pack 15mm |
| Brand | Altecnic |
| Product Type | Radiator Valves |
| Manufacturer Name | Altecnic |
| Manufacturer Part Number | ER-15MMATWCH |
| EAN | 8016615315295 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Chrome |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Pack Quantity | 1 |
| Applicable Standards | Applicable Standards - Optional (max 200 chars) |
| Product Width | 92 mm |
| Product Weight | 0.516 kg |
| Product Height | 68 mm |
| Product Length | 142 mm |
| Erp Rating Heating | A |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |