Altecnic Intaball Compression Lever Ball Valve 68 x 15mm Blue
SKU: PB011517
Altecnic Intaball Compression Lever Ball Valve 68 x 15mm (L x Dia) Blue, is manufactured from brass. It provides an in line shut off connection between two copper pipes using compression nut and sleeve. Anti blow out stem provides added security. It operates at maximum operating pressure of 25 bar.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Corrosion resistant
IDPB011517
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbers Brassware > Altecnic Intaball Compression Lever Ball Valve 68 x 15mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/altecnic-intaball-compression-lever-ball-valve-68-x-15mm-blue-PB011517
Altecnic Intaball Compression Lever Ball Valve 68 x 15mm (L x Dia) Blue, is manufactured from brass. It provides an in line shut off connection between two copper pipes using compression nut and sleeve. Anti blow out stem provides added security. It operates at maximum operating pressure of 25 bar.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Altecnic Intaball Compression Lever Ball Valve 68 x 15mm Blue |
| Brand | Altecnic |
| Product Type | Valves |
| Manufacturer Name | Altecnic |
| Manufacturer Part Number | AI-373B15 |
| Materials | Brass |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 68 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Jointing System | Compression |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |