Aluminium Chalk Line 30m
SKU: TFA32013
The Faithfull Aluminium Chalk Line offers quick and effective line marking when building or decorating
Features & benefits
- Die-cast aluminium body
- Fold away handle allows for neat and easy storage
- Wide hook with bent tip
- 6:1 rewind gear ratio
- Faster rewind than traditional line reels
IDTFA32013
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > Aluminium Chalk Line 30m
https://www.jewson.co.uk/p/aluminium-chalk-line-30m-TFA32013
The Faithfull Aluminium Chalk Line offers quick and effective line marking when building or decorating
Features & benefits
- Die-cast aluminium body
- Fold away handle allows for neat and easy storage
- Wide hook with bent tip
- 6:1 rewind gear ratio
- Faster rewind than traditional line reels
Specifications
| Product Name | Aluminium Chalk Line 30m |
| Brand | Faithfull |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAICL3061 |
| EAN | 5023969320137 |
| Range | Chalk & Line Accessories |
| Model Number | FAICL3061 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 0.226 kg |
| Product Height | 68 mm |
| Product Length | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |