Aluminium Clout Nail 30 x 2.65mm 1kg
SKU: NCA30K10
Aluminium Clout Nail 30 x 2.65mm (L x Dia) 1kg is a short thick nail for securing roof tiles and slate. Aluminium nails are easy to pull out when replacing a broken slate. Large flat heads prevent it from pulling into or through the material it is nailed into.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Extra sturdy
IDNCA30K10
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Aluminium Clout Nail 30 x 2.65mm 1kg
https://www.jewson.co.uk/p/aluminium-clout-nail-30-x-2-65mm-1kg-NCA30K10
Aluminium Clout Nail 30 x 2.65mm (L x Dia) 1kg is a short thick nail for securing roof tiles and slate. Aluminium nails are easy to pull out when replacing a broken slate. Large flat heads prevent it from pulling into or through the material it is nailed into.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Extra sturdy
Specifications
| Product Name | Aluminium Clout Nail 30 x 2.65mm 1kg |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Part Number | 9ALCNB/005 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Aluminium |
| Range | Clout Nails |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Length | 30 mm |
| Diameter | 2.65 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |