Aluminium Clout Nails 38 x 3.35mm 1kg
SKU: NCA38M10
Aluminium Clout Nails 38 x 3.35mm (L x Dia) are short thick nails. Comes with a large diameter head perfect for attaching roofing felt and shingles. The product pack weighs 1kg. The clout nails are manufactured from high quality aluminium ensuring its excellent strength.
Features & benefits
- Flat heads provide pull out resistance
- Corrosion resistant
IDNCA38M10
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Aluminium Clout Nails 38 x 3.35mm 1kg
https://www.jewson.co.uk/p/aluminium-clout-nails-38-x-3-35mm-1kg-NCA38M10
Aluminium Clout Nails 38 x 3.35mm (L x Dia) are short thick nails. Comes with a large diameter head perfect for attaching roofing felt and shingles. The product pack weighs 1kg. The clout nails are manufactured from high quality aluminium ensuring its excellent strength.
Features & benefits
- Flat heads provide pull out resistance
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Aluminium Clout Nails 38 x 3.35mm 1kg |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Part Number | 9ALCNB/015 |
| Materials | Aluminium |
| Range | Clout Nails |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Length | 38 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |