Croydex Amalfi Stainless Steel 1.5m Hose
SKU: AM250541
Boasting a timeless stainless-steel finish with durable reinforced construction, this hose is perfect for adding an instant refresh to your shower set up.
Reinforced for extra strength, this streamlined accessory is compatible with most bath mixers and showers.
The sleek design proves that even essential accessories can be used to update and refresh your bathroom.
Features & benefits
- Reinforced stainless steel shower hose with standard bore
- One chrome plated conical fitment and one knurled nut fitment Suitable for use with most electric or mixer showers Universal ½” B.S.P. connection Standard bore
- Suitable for use with most electric or mixer showers
- Universal ½” B.S.P. connection
- Standard bore
IDAM250541
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Accessories > Croydex Amalfi Stainless Steel 1.5m Hose
https://www.jewson.co.uk/p/amalfi-stainless-steel-1-5m-hose-AM250541
Boasting a timeless stainless-steel finish with durable reinforced construction, this hose is perfect for adding an instant refresh to your shower set up.
Reinforced for extra strength, this streamlined accessory is compatible with most bath mixers and showers.
The sleek design proves that even essential accessories can be used to update and refresh your bathroom.
Features & benefits
- Reinforced stainless steel shower hose with standard bore
- One chrome plated conical fitment and one knurled nut fitment Suitable for use with most electric or mixer showers Universal ½” B.S.P. connection Standard bore
- Suitable for use with most electric or mixer showers
- Universal ½” B.S.P. connection
- Standard bore
Specifications
| Product Name | Croydex Amalfi Stainless Steel 1.5m Hose |
| Brand | Croydex |
| Product Type | Shower Hoses |
| Manufacturer Name | Croydex |
| Manufacturer Part Number | AM250541 |
| EAN | 5012044103604 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Amalfi |
| Model Number | AM250541 |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 24 mm |
| Product Weight | 195 g |
| Product Height | 1500 mm |
| Product Depth | 24 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |